IV Muzyka polska na Żuławach – EOK i Vołosi!

Już po raz czwarty Elbląska Orkiestra Kameralna wybierze się w niezwykłą muzyczną podróż po malowniczych Żuławach! Słowiańska żywiołowość i soczyste smyczki to wizytówka tegorocznego festiwalu

Festiwal to muzyczna inicjatywa Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Odbywa się latem, w miejscowościach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz województwa pomorskiego. Celem festiwalu jest prezentacja miejsc związanych z turystycznym szlakiem gotyckich kościołów na Żuławach w dialogu z muzyką polską, w szczególności inspirowaną folklorem. Koncerty odbywają się we wnętrzach gotyckich kościołów, dzięki czemu świątynie na kilka godzin zmieniają się emanujące niezwykłą aurą sale koncertowe.Do tej pory wydarzenie odbywało się w takich miejscowościach jak na przykład Dzierzgoń, Nowy Dwór Gdański, Pruszcz Gdański, Jantar czy Orneta. W organizację koncertów włączyły się władze miast i gmin, a także lokalne ośrodki kultury i parafie. To projekt, który integruje i aktywizuje lokalną społeczność, która na co dzień nie ma dostępu do takich wydarzeń. Stały punkt festiwalowego programu stanowią próby, w trakcie których publiczność ma okazję podejrzeć przygotowania do koncertu. Opiekę artystyczną nad koncertami sprawuje maestro Marek Moś. Udział we wszystkich koncertach w ramach Festiwalu jest bezpłatny.

W tym roku Elbląska Orkiestra Kameralna wystąpi z wyjątkowymi artystami z grupy Vołosi – jednym z najlepszych polskich zespołów folkowych, podbijających serca słuchaczy na całym świecie. Ten hipnotyzujący kwintet podczas koncertów bawi się muzyką i zaraża publiczność pozytywną energią, wkładając w grę całe serce. Prezentując oszałamiającą technikę i tempo, przyprawia publiczność o zawrót głowy! W muzyce Vołosów słychać góralskie melodie Karpat i Beskidu Śląskiego, inspiracje kulturą bałkańską, żydowską czy cygańską, tworzące na przestrzeni każdej kompozycji spójną całość. Tradycja jest dla zespołu punktem wyjścia do improwizacji i komponowania nowych, zaskakujących form muzycznych. Z udziałem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i pod batutą charyzmatycznego maestro Marka Mosia, kompozycje Vołosów zabrzmią z zaskakującą głębią i jeszcze bardziej efektownie, zniewalając współbrzmieniem kontrabasów, wiolonczel, altówek i skrzypiec.                                                                                                                                                                                                            

  Za nami już dwa festiwalowe koncerty. Muzycy zostali bardzo ciepło przyjęci w Krzyżanowie (Stare Pole) i Pasłęku. Kościoły wypełnione słuchaczami po brzegi, długie owacje na stojąco, podwójne bisy i płynące nieprzerwaną falą słowa uznania ze strony publiczności i organizatorów – to dowody wysokiego poziomu artystycznego i pełnego zaangażowania Muzyków. Niezwykle soczyste, melodyjne aranżacje materiału Vołosów, przygotowane przez Wojciecha Steczka, porywają bogactwem i doskonałym zbalansowaniem partii orkiestry oraz gości. Publiczność z koncertów wychodziła zaciekawiona i nie kryła entuzjazmu dla wydarzenia.

24 lipca o 19:00 Kameraliści i ich goście zagrają „ w domu”, w elbląskiej Katedrze. Finałowy koncert odbędzie się w Stegnie.

Harmonogram Festiwalu: 

22.07.2017 r., sobota, 19:00 – Stare Pole (Krzyżanowo 13), Kościół pw. św. Barbary

23.07.2017 r., niedziela, 19:00  – Pasłęk, Kościół św. Bartłomieja

24.07.2017 r., poniedziałek, 19:00 – Elbląg, Katedra pw. św. Mikołaja

25.07.2017 r., wtorek, 19:00 – Stegna, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

VOŁOSI w składzie:

Zbigniew Michałek skrzypce
Jan Kaczmarzyk altówka/gajdy
Robert Waszut kontrabas
Krzysztof Lasoń skrzypce
Stanisław Lasoń wiolonczela
Elbląska Orkiestra Kameralna
Marek Moś dyrygent

Vołosi – Istotą ich muzyki jest spotkanie. Ludzi świata „nut” ze światem muzyki „ze słyszenia”. Po jednej stronie stoją muzycy klasyczni, czyli bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie. Instrumentaliści, związani na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem.

Kliknij tutaj aby sprawdzić co słychać u Vołosów! 

https://www.youtube.com/watch?v=L21JhehvgvI&feature=youtu.be

Linki do pełnych relacji z pierwszych dwóch dni Festiwalu:

Dzień 1 – Krzyżanowo/Stare Pole:

http://www.portel.pl/kultura/grali-tak-energetycznie-ze-az-struna-pekla/99407

Dzień 2 – Pasłęk:

http://www.portel.pl/kultura/folk-na-720-lecie-pasleka/99412